lördag 21 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Öresundsbarometern sätter punkt för tre års högkonjunktur

Fallet i konjunkturindex för Öresundsregionen är våldsamt i den nya Öresundsbarometer som läggs fram i dag: från +38 under 2007 till +2 i år. Indexet sammanfattar vad företagen tror om det ekonomiska läget på en skala mellan -100 och +100.

Siffran sätter punkt för tre års högkonjunktur, mellan 2005 och 2007, som toppade hösten 2006 med +49. Bakom denna femtonde Öresundsbarometer står affärstidningen Børsen, Lunds kommun, Malmö stad, Region Skåne, Sparbanken Finn och Øresundskomiteen.

I Skåne är avmattningen snabbare än i Köpenhamnsområdet. Ljuspunkterna hittas i fortsatt stark industri runt Köpenhamn och en fortsatt stark konsultmarknad i Skåne. I Köpenhamnsområdet tror 38 procent av företagen på ökad produktion, medan 26 procent tror på minskad. Variationen mellan branscherna är stor, exempelvis har IT-branschen det tufft medan kemi- och läkemedelsindustrin går bättre:

* Den snabba expansionen för IT-bolagen ser ut att vara förbi. Branschens konjunkturindex har fallit till -6 från +31 förra hösten. IT-konsulterna i Skåne expanderar fortsatt, medan skånsk IT-industri generellt inte tror på några större förbättringar efter årsskiftet. Danska IT-bolag och konsulter i Skåne har fortfarande ganska god lönsamhet. Anställda och omsättning väntas totalt sett öka något det närmaste halvåret.

* Sektorn för kemi och läkemedel står starkare, men liksom för de flesta industribranscher ser utvecklingen bättre ut runt Köpenhamn än i Skåne. Senaste året har orderingången ökat och det finns fortfarande brist på personal i Köpenhamnsområdet. Indexet för regionen är nu +17, vilket dock är svagare än +35 för ett år sedan.

Därmed blir den danska sidan loket för regionen under 2009. Hoppet står till att den danska huvudstaden, med den största volymen, kan stabilisera hela regionen. På samma sätt är Malmö och Lund ett kraftcenter för hela Skåne, med bättre konjunktursiffror (+7) än både Köpenhamnsområdet och övriga Skåne (+3 och 0). Öresundsregionen är nu på väg in i en konsolideringsfas, framgår av kommentarerna till Öresundsbarometern 2008.

Av Keld Broksø

Fallet i konjunkturindex för Öresundsregionen är våldsamt i den nya Öresundsbarometer som läggs fram i dag: från +38 under 2007 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?