lördag 21 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Magnetmakare i Eslöv landar över 15 miljoner

Efter tre år med Vinnovapengar i ryggen börjar ett forskningsprojekt vid Lunds tekniska högskola bli färdigt för att möta marknaden. Avknoppningsbolaget Magnetic Components i Eslöv har just säkrat tio miljoner kronor från en hemlig finansiär, med ytterligare en handfull miljoner inom räckhåll, för att vidareutveckla forskningsprojektets formgjutna magnetelement till elmotorer och generatorer.

Elektromagneter utgör en central del av alla apparater där ström ska omvandlas till rörelse eller tvärtom, men brukar traditionellt tillverkas av tunna hopbuntade plåtar omlindade med spolar av koppartråd. I Lundaforskarnas modell används istället en cocktail av metallpulver och bindemedel som gjuts under kraftig rotation så att metallpulvret packas samman. Därmed förbättras förmågan att leda magnetfältet samtidigt som magneten kan skräddarsys till varje tillämpning.

— Materialet är unikt. Det är bra på att leda bort spillvärme och har hög verkningsgrad. Till skillnad från traditionella spolar i transformatorer som står och surrar fungerar våra spolar ljudlöst. Dessutom kan du gjuta in kretskort och andra komponenter direkt i magneten, säger Tord Cedell, adjungerad professor vid LTH som även jobbar deltid på Magnetic Components, eller MagComp.

Materialet och produktionstekniken bygger på många års forskning inom flera industrinära utvecklingsprojekt vid LTH. Förutom Vinnovaprojektet RotoCast, där företag som Haldex, Finnveden och Hägglunds är samfinansiärer, pågår sedan 2004 ett projekt med stöd av Stiftelsen för Strategisk Forskning. 2006 skapades också den nya centrumbildningen Center for electro-magnetic energy conversion med hjälp av en donation på fem miljoner kronor från Industrikapitals VD Björn Savén. Gemensamma nämnare för forskningsprojekten är Tord Cedell och Mats Alaküla, professor i elektriska drivsystem.

MacComp, med tre anställda, har stått för produktion av komponenter och prototyper till RotoCast-projektet. Första sålda produkten är en induktor, normalt sett en lindad spole som exempelvis används i transformatorer.

Medan MagComp får tio miljoner kronor direkt är resterande finansiering på ytterligare 5-10 miljoner kronor avhängigt av olika utvecklingssteg. Bland annat ska bolaget bli färdigt med magnetelement för elmotorer.

— Nu ska vi skala upp verksamheten och räknar med att vara 12-17 personer om två år, säger Tord Cedell.

MagComps magneter lämpar sig bäst för stora och medelstora generatorer och elmotorer med snabb rotationshastighet i till exempel hybridbilar och ventilationssystem. Bolaget ägs av en handfull privatpersoner, varav hälften har koppling till LTH, samt till en mindre del av Hans Jönsson Mekaniska Verkstad i Eslöv.

Av Erik Olausson

Efter tre år med Vinnovapengar i ryggen börjar ett forskningsprojekt vid Lunds tekniska högskola bli färdigt för att möta marknaden. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?