tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danskt mjukvarubolag ger IP-telefoni i Amazonas

Köpenhamnsbaserade GoIP International har inlett ett pilotprojekt tillsammans med ett börsnoterat nordiskt telekombolag för att ge IP-telefoni till avlägsna brasilianska gruvstäder. GoIP letar nu 2-3 miljoner euro i riskkapital för vidare utlandsexpansion.

GoIP utvecklar mjukvara för att göra det möjligt att ringa över internet mellan exempelvis datorer, fasta telefoner och mobiler. Kunderna är främst tele- och mobiloperatörer. Bland de senaste projekten finns en iPhone-applikation som gör att man kan ringa nästintill kostnadsfritt med telefonen så länge den befinner sig inom räckhåll för ett trådlöst nätverk.

I det brasilianska projektet fungerar tekniken lite annorlunda. Det börsnoterade telekombolaget har vidareutvecklat tekniken bakom traditionella fasta men trådlösa telefoner så att räckvidden är över en kilometer. Ett par relativt billiga master räcker därmed för att täcka en medelstor stad. Genom GoIP:s mjukvara vidarebefordras samtalen sedan över internet till andra städer eller andra länder. Systemet testas just nu i avlägsna gruvstäder i Amazonas med 20.000-350.000 invånare.

— Mobiltäckningen på dessa ställen är mycket dålig och bara cirka sex procent har fast telefon, säger försäljningschefen Jonathan Schutte.

I januari 2007 tog GoIP in två miljoner euro från danska riskkapitalbolaget Via Venture Partners och i maj i år etablerade bolaget ett säljkontor i Serbien. Nu har man inlett en ny finansieringsrunda för att plocka in ytterligare två till tre miljoner euro till nästa sommar. Pengarna ska användas till att anställa mer säljpersonal och fler utvecklare utomlands, uppger Stig Skaugvoll, medgrundare och operativ chef.

Han räknar med att omsättningen 2009 landar på cirka tre miljoner euro och att bolaget ska öka personalstyrkan på i dag 16 personer rejält. I första hand är det Östeuropa och Sydamerika som är i fokus, bland annat finns en produktions- och utvecklingsavdelning i Nicaragua i planerna.

GoIP grundades 2004 av Stig Skogvoll och Ivan Sølvasson, mannen bakom tv-spelsfiguren Hugo. De båda är fortfarande majoritetsägare i bolaget.

Av Erik Olausson

Köpenhamnsbaserade GoIP International har inlett ett pilotprojekt tillsammans med ett börsnoterat nordiskt telekombolag för att ge IP-telefoni till avlägsna brasilianska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.