fredag 20 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hjärtsjuka foster ny marknad för Malmöbaserat diagnostikföretag

Blivande mammor med ledgångsreumatism är det Malmöbaserade bioteknikbolaget Euro-Diagnosticas senaste målgrupp. Ett nytt diagnosverktyg som upptäcker ett ovanligt hjärtfel hos fostret har just börjat användas vid Karolinska Sjukhuset i Stockholm. Samtidigt koncentrerar bolaget sin verksamhet från Malmö och Lund till Arlöv.

Hjärtfelet, congenital heart block, innebär att de elektriska signalerna i fostret hjärta inte fungerar och det nyfödda barnet bara kan överleva med hjälp av en pacemaker. I Sverige föds cirka 20 barn om året med defekten, som beror på en viss sorts antikroppar hos mamman.

Sedan ett par månader används Euro-Diagnosticas test i Stockholmsområdet. Bolagets VD Jan Erik Collin hoppas att det ska bli ett standardtest, åtminstone för de cirka två procent blivande mammor som lider av ledgångsreumatism och därmed tillhör riskgruppen.

Euro-Diagnostica bildades 1992 genom sammanslagning av fyra mindre bolag, varav ett holländskt. Huvudkontoret finns i forskningsparken Medeon i Malmö men håller på att flytta till Sockerbolagets gamla forskningslokaler i Arlöv några kilometer norrut.

— Vi är 50 anställda här i Malmö och har helt enkelt inte plats att växa mer, säger Jan Erik Collin.

Till Arlöv ska även Ideonbaserade dotterbolaget Wieslab med 15 anställda flyttas. Förutom som intern forsknings- och utvecklingsavdelning för diagnos av autoimmuna sjukdomar fungerar Wieslab som kommersiellt laboratorium med sjukhus som kunder. Det är en verksamhetsgren som Jan Erik Collin vill expandera utomlands till exempelvis Holland, där Euro-Diagnostica redan har en mindre forskningsavdelning.

Euro-Diagnostica utvecklar diagnostikmetoder för autoimmuna sjukdomar, som bukspottskörtelcancer och ledgångsreumatism. Bland kunderna finns norsk-brittiska diagnostikjätten Axis-Shield, gamla Pharmacias avknoppade diagnostikenhet Phadia och sjukhus som Malmö allmänna sjukhus och Rigshospitalet i Köpenhamn. Bolaget ägs av Ferringgruppen genom ett holländskt holdingbolag.

Av Erik Olausson

Blivande mammor med ledgångsreumatism är det Malmöbaserade bioteknikbolaget Euro-Diagnosticas senaste målgrupp. Ett nytt diagnosverktyg som upptäcker ett ovanligt hjärtfel hos […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?