fredag 20 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Medeonbolag tar diabetesframgång till Norge

Malmöbaserade Rubin Medical har på fyra år gått från noll till storspelare inom insulinpumpar i Sverige. Nu drar företaget igång ett samriskbolag i Norge för att göra om resan där.

Det Medeonbaserade familjeföretaget Rubin Medical har växt explosivt sedan starten, för att i fjol omsätta 38,2 miljoner kronor. VD Mikael Cederhag uppger att utvecklingen fortsatt och att bolaget hade 42 procent av den svenska marknaden för insulinpumpar under tredje kvartalet i år. Han hänvisar till statistik från branschorganisationen Swedish Labtech och hävdar att Rubin Medical därmed är störst före amerikanska Medtronic.

— När vi började var marknaden uppdelad mellan Medtronic och Roche. 2005 lanserade vi vår pump och kartan började ritas om, säger Mikael Cederhag.

I dag använder cirka femton procent av landets 50.000 personer med typ I-diabetes automatiska pumpar istället för sprutor för att ta insulin. Själva pumpen är stor som en mobiltelefon och bärs med av patienten för att få jämnare tillförsel av insulin.

Nu gör Rubin Medical en storsatsning på den norska marknaden och drar igång ett joint venture-bolag med Meditek i Kristiansand. Det får namnet Rubin Meditek och ägs till 51 procent av Malmöbolaget.

— Den första november gick vi in i Norge. Jag räknar kallt med att kunna göra samma inbrytning där som vi gjort i Sverige, säger Mikael Cederhag.

Det norska bolaget sysselsätter till en början tre personer, men ytterligare ett par ska rekryteras. Mikael Cederhag förklarar att användningen av insulinpumpar i stället för sprutor är lika utbredd i Norge som i Sverige, till skillnad från i Danmark där det bara är hälften så vanligt.

— Diabetes kommer öka lavinartat i alla länder, inklusive Sverige, i framtiden. Redan i dag finns många där ute som har diabetes men inte är diagnostiserade.

Rubin Medicals huvudprodukt är insulinpumparna, som kommer från amerikanska Animas, men nyligen har företaget också ingått ett samarbetsavtal med Eurodiagnostika om att i Sverige, Norge och Danmark sälja ett snabbtest för diagnostik av reumatism.

Bolaget ägs av de anställa, med grundaren Mikael Cederhag och hans fru Ina Nissen som majoritetsägare. Mikael Cederhag tror på en omsättning runt 50 miljoner kronor för innevarande år. Tretton personer arbetar i verksamheten.

Av Kristian Svensson

Malmöbaserade Rubin Medical har på fyra år gått från noll till storspelare inom insulinpumpar i Sverige. Nu drar företaget igång […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?