tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

TROTS ALLT RISKKAPITAL – VARFÖR LYCKAS SÅ FÅ LIFE SCIENCE-BOLAG?

Lundabaserade CellaVision är slutligen på väg mot genombrottet för sin egenutvecklade teknik för automatisk bildanalys av blodprover. Omsättningen närmar sig 100 miljoner och bolaget visar svarta siffror sedan drygt ett år tillbaka. CellaVision är dessutom det första av serieentreprenören Christer Fåhraeus innovationsföretag som gör vinst.

Men det har varit en lång och bitvis tuff resa för VD Yvonne Mårtensson och hennes gäng. Ändå är CellaVision ett av de framgångsrika undantagen bland life science-bolagen i Öresundsregionen. För trots att miljard efter miljard i riskkapital har pumpats in i olika spännande utvecklingsföretag är det få som verkligen har lyckats.

Peter Benson, svensk veteran inom life science och numera managing partner på det danska riskkapitalbolaget Sunstone Capital, menar att alla inblandade måste ändra beteende för att life science-bolagen ska överleva i de dalgångar som finns på vägen mot framgång.

Möt Yvonne Mårtensson och Peter Benson i en dubbelintervju på Rapidus ”Efter jobbet”-möte måndagen den 10 november.

Rapidus chefredaktör Thomas Frostberg ställer frågor om hur CellaVision ska bli ett miljardföretag, hur unga utvecklingsbolag påverkas av riskkapitalbolagens krav – och om den svenska klassikern.

Värd för detta möte är Poolia.

Tid: Välkomna från klockan 16 för mingel, intervjun börjar cirka en halvtimme senare. Efteråt bjuder vi på öl/vin och lite mat.

Mötet är slut cirka klockan 18.

Plats: Restaurang Retro, Norra Skolgatan 24 i Malmö.

Anmälan till e-postadress efterjobbet@rapidus.se snarast, dock senast tisdag den 4 november. Observera att antalet platser är begränsat. Vi räknar som vanligt med mycket stort intresse – först till kvarn gäller!

Varmt välkommen!

Rapidus ”Efter jobbet”-möten arrangeras tillsammans med Poolia, HQ Bank, Epsilon och Zacco och är öppna för Rapidus abonnenter samt våra samarbetspartners kunder.

Arrangemanget är gratis, men vi tvingas debitera en avgift på 300 kronor för dem som trots bindande anmälan uteblir.

Lundabaserade CellaVision är slutligen på väg mot genombrottet för sin egenutvecklade teknik för automatisk bildanalys av blodprover. Omsättningen närmar sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.