Redan innan forskningsparken Krinova i Kristianstad har invigt sin miljöutställning har den utsetts till ett av Sveriges mest inspirerande projekt som finansierats av EU:s strukturfondspengar. Utställningen, som är en del av projektet Krinova Miljöarena, invigs om en dryg vecka och har utnämnts till en av två goda förebilder bland projekten i Skåne och Blekinge.
Efter att miljöutställningen Supervisions har öppnats kommer Krinova att bli startpunkten för de besökare som kommer för att se hur Kristianstads kommun och företag arbetar med miljöfrågor. Kommunen har under senare år tagit emot allt fler besökare och det har gjort att det blivit svårt att hantera alla.
Krinova, som sedan några år tillbaka har satsat på miljö som ett av sina fokusområden, ska framöver vara samlingsplatsen för kommunens besökare.
— Livsmedelssidan är och förblir vårt viktigaste utvecklingsområde, men nu börjar miljösidan bli allt starkare. Aktiviteterna ökar i parken och vi har flera spännande företag på väg in, säger Krinovas VD Lena Åsheim.
De som kommer för att göra studiebesök i Kristianstad ska inleda besöket på miljöutställningen och därifrån fortsätta ut till anläggningar i närheten. Även företag kan ta sina besökare till utställningen.
De regionala strukturfondsprogrammen förvaltas av Nutek och det är deras informationsavdelning som väljer ut 16 av de svenska strukturfondsprojekten som goda förebilder.
— Tack vare det här erkännandet har vi förstått att detta är rätt spår och en bra grej. Vi har valt ett affärsspår på utställningen – företag visar upp innovativ klimatteknik i praktisk tillämpning, med affärer i fokus, säger Lena Åsheim.
Strukturfondsområdet Skåne-Blekinge har valt ut en handfull projekt som informationsavdelningen sedan kommer att lägga ut på hemsidan som inspiration och goda exempel på hur EU-pengarna kan användas. Det andra projektet som kommer att lyftas fram som ett gott föredöme i Skåne-Blekinge är designprojektet Expandera som drivs av stiftelsen Svensk Industridesign.
Strukturfondsprogrammen är till för att öka konkurrenskraften och skapa fler jobb. Skåne-Blekinge har totalt beviljats 636 miljoner kronor, varav 161 miljoner redan har fördelats på de 52 projekt som godkänts av Nutek sedan förra hösten.
Av Wivan-Kristina Sandberg