måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stormen över i ErySave – planerar ny brygga

Ägarbråket efter konkursen i Lundabolaget ErySave är över. Verksamheten fortsätter – om än i mycket försiktig takt – och en ny bryggemission riktad till befintliga ägare planeras till vintern.

Ideonbaserade ErySave utvecklar den andra generationen av sin blodreningsapparat MindShield. Den är tänkt att användas vid exempelvis hjärtoperationer för att ta bort fettpartiklar ur patientens blod.

För ett drygt år sedan sattes företaget i konkurs, men den hävdes och sedan dess har en räddningsemission som tillförde verksamheten en miljon kronor genomförts. I samband med den blossade ett bråk upp mellan den gamla och nya ledningen. Det handlade om huruvida ErySave skulle gå i konkurs eller ej, för att komma ur ett avtal med amerikanska ATS Medical.

— Vi är nu alla vänner och sitter i samma båt, säger styrelsens enda ordinarie medlem, Lennart Sjölund.

Den tidigare VD:n Axel Roos anser även han att stridsyxan är begravd. Han menar dock att turbulensen drabbat bolaget hårt.

— Bolaget har tappat ett och ett halvt år på detta, och det finns en risk att det blir två år. Under tiden förfinas andra verksamheter och kan gå om vår teknik. Det har kastats goda pengar i sjön. Det är mycket beklagligt, säger Axel Roos.

ErySave har i dag inga anställda, utan allt jobb görs på konsultbasis. Inom några månader kommer nya pengar behövas och därför planeras ytterligare en mindre emission. Förhoppningen är sedan att hitta en ny samarbetspartner i form av ett större företag som kan finansiera ytterligare tester.

Bland ägarna finns affärsmannen Lars Sunnanväder, riskkapitalbolaget Teknoseed, grundaren Henrik Jönsson samt Lennart Sjölund och Axel Roos.

Av Kristian Svensson

Ägarbråket efter konkursen i Lundabolaget ErySave är över. Verksamheten fortsätter – om än i mycket försiktig takt – och en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.