fredag 20 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt godkännande ökar hoppet om 30 miljoner euro till DanDrit Biotech

Symbionföretaget DanDrit Biotech med 24 anställda – varav fyra i Singapore och 20 i Köpenhamn – ser mitt under rådande finanskris optimistiskt på den emission som nyligen inletts för att dra in 30 miljoner euro innan utgången av mars nästa år. Ett nytt godkännande från Singapore ökar optimismen.

De senaste veckorna har företaget haft sina första investeringsmöten, med hjälp av den internationella investeringskonsulten Karl Simpson, med hemadress strax söder om Lyon. Mötena ska mynna ut i 30 miljoner euro – som enligt VD Mai-Britt Zocca främst ska gå till klinisk utveckling av företagets cancerbehandlingar. Företaget har nyligen också slutfört affärsplanen.

— Vi har träffat de första potentiella investerarna. Det blir troligen private equity-funds eller stora spelare i läkemedelsindustrin som kommer att investera, säger Karl Simpson över telefon från Lyon.

Han anser att DanDrit Biotech har goda möjligheter.

— Man måste se på flera faktorer. Investerarna känner sig handfallna, de vet inte vad de ska satsa på även om det fortfarande finns en del pengar i marknaden. Men ser man på vad som har fallit minst på aktiemarknaden är det bland annat läkemedelsindustrin. Det tycks alltså finnas en villighet att satsa på läkemedel, och här kan vi erbjuda en lovande cancerbehandling, säger Karl Simpson.

För bara några dagar sedan fick DanDrit Biotech grönt ljus från Singapore för att använda bolagets cancerbehandling för cancer i tjocktarmen. Tidigare hade företaget bara ett begränsat godkännande.

— Även om behandlingen inte är slutgiltigt godkänd har vi nu fått lov att använda den på ett begränsat antal patienter. Det är ett genombrott. Finansmarknaden ser verkligen svart ut, men vi visar att det finns ljus i tunneln, säger Karl Simpson.

Han avvisar tills vidare en börsnotering, men eftersom marknaden svänger våldsamt kan förutsättningarna se annorlunda ut om bara några dagar.

DanDrits vaccin har som mål att stärka cancerpatienters immunförsvar och testas redan i klinisk fas II i Danmark och Singapore. Idén är att skräddarsy vaccin till cancerpatienterna. Det sker genom att dendritcellerna sållas ut från blodet och ”lär sig” att känna igen cancerceller. När de förs tillbaka till patienten kan de identifiera de cancerceller som ska angripas och förstöras. Dendritcellvaccin förbättrar alltså patientens eget immunförsvar för att bekämpa cancer.

DanDrit Biotech grundades år 2001. Vaccinet testas på både tjocktarms- och lungcancer.

Av Keld Broksø

Symbionföretaget DanDrit Biotech med 24 anställda – varav fyra i Singapore och 20 i Köpenhamn – ser mitt under rådande […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?