fredag 20 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya inkubatorbolag ger Minc fullt hus

För första gången sedan verksamheten utökades med ett kontorshotell är Malmöinkubatorn Minc helt fullbelagd. Med fyra nya företag i inkubatorn rymmer huset i Västra hamnen sammanlagt 170 personer i över 70 bolag.

Tillströmningen av hyresgäster har varit jämn sedan Minc öppnade kontorshotellet Workspace i slutet av 2006. Idag sitter närmare 50 bolag i lokalerna, däribland tidigare inkubatorbolag som mjukvaruutvecklaren Polar Rose och konsultbolaget Idélaboratoriet. Och det är kö för att komma in.

Nyligen har fyra nya bolag flyttat in i inkubatorn som därmed också är full:

* Saplo, som utvecklar automatiserad analys för textvärdering.

* Sindarin Technologies, grundat av ett gäng avhoppade ingenjörer från Teleca, som utvecklar IP-baserade kommunikationstjänster.

* Img, som utvecklar ett webbaserat system för att handla med bilder och fotografier.

* Sirelo, vars system ska underlätta reklamations- och returhantering åt återförsäljare av hem- och kontorselektronik.

I maj stod det klart att Innovationsbron Syd höjer sitt stöd till Minc från cirka 900.000 till 2 miljoner kronor per år, något som ger möjlighet att utöka inkubatorn från 20 till 25 bolag, uppger Mincs VD Bodil Rosvall.

— Vi ska även utveckla Minc till att bli mer av en mötesplats, med gästföreläsningar av entreprenörer som lyckats, mingeltillfällen och så vidare, säger hon.

Av Erik Olausson

För första gången sedan verksamheten utökades med ett kontorshotell är Malmöinkubatorn Minc helt fullbelagd. Med fyra nya företag i inkubatorn […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?