torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Blixtinkallade rådgivare ska stötta sjukhusinnovationer

En innovationstävling och en affärsutvecklande ”insatsstyrka” från industrin – det är två av de senaste idéerna från Tectra, Region Hovedstadens tekniköverföringsenhet. Tectras uppgift är att med bland annat juridisk hjälp och gratis konsulttjänster stötta kommersialiseringen av forskning från Köpenhamnsregionens tolv sjukhus.

Jakten på sponsorer för tävlingen inleds inom kort, och rekryteringen av personer till det nya konsult-teamet är redan igång, berättar Tectras chef Trine Winterø för Rapidus.

— Det ska vara folk som arbetar i industrin, som vi kan kalla in med kort varsel till ett möte när vi fått in något intressant projekt. På så vis får vi med industrins perspektiv redan från starten och kan prata affärsmodeller, säger Trine Winterø som bland annat varit VD för riskkapitalfonden Symbion Capital I och var en av grundarna av SEED Capital Denmark.

Omkring 30 personer med olika profil hoppas hon få med i teamet, och 2-3 stycken i taget kommer sedan kallas till varje projektmöte.

Innovationstävlingen som Tectra planerar hämtar inspiration från bland annat Cambridge i England. Detaljerna kring tävlingen är inte klara än, men de tävlande innovatörerna ska komma från Köpenhamns sjukhusvärld, och det kommer att finnas en prissumma som forskarna kan använda till att vidareutveckla sina projekt. Trine Winterø hoppas att en första prisutdelning ska hållas i maj 2009.

Tectra har funnits i ett och ett halvt år, och har i dag en aktiv portfölj på omkring 60 projekt. Tectra finansieras av Region Hovedstaden och är placerat vid Rigshospitalet med elva anställda, varav den senast rekryterade ska arbeta med att söka intressanta projekt ute bland forskarna på sjukhusen. Bland övriga Tectra-anställda finns bland annat jurister, naturvetare och affärsutvecklare.

Av Lisa Kirsebom

En innovationstävling och en affärsutvecklande ”insatsstyrka” från industrin – det är två av de senaste idéerna från Tectra, Region Hovedstadens […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?