lördag 9 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grundarna bakom Create läxas upp av Skatteverket

Två av grundarna till Lundaföretaget Create in Europe, Mikael Kretz och Petros Tsakiris, har upptaxerats med cirka 800.000 kronor vardera av Skatteverket. Anledningen är att de inte ska ha redovisat försäljning av aktier under 2004.

— Det stämmer inte, vi har redovisat försäljningen, säger Mikael Kretz till Rapidus.

Förutom höjd skatt på grund av upptaxeringen har Skatteverket beslutat att de båda IT-företagarna ska betala skattetillägg för oriktiga deklarationsuppgifter.

Skatteverket menar dels att Kretz och Tsakiris inte redovisat att de sålt aktier i ett bolag de startat i Belgien, dels att konstruktionen med en kapitalförsäkring som ägt delar av Create in Europe var otillåten. Även när det gäller kapitalförsäkringen är Mikael Kretz och Petros Tsakiris oense med Skatteverket, eftersom de fått expertråd om kapitalförsäkringen.

— Detta är en vedertagen struktur, jurister och rådgivare har sagt att det är ett bra sätt att hantera ägandet av ett bolag. Vi har fått råd av experter och det är ägarstrukturen som vi är oense om. Skatteverket ser det på ett annat sätt än vi, säger Mikael Kretz, som ännu inte sett beslutet.

Han anser inte att de gjort något fel och kommer att bestrida beslutet som Skatteverket fattat.

— Det här är inget vi kommer att godta i det här läget. Vi tänker driva ärendet vidare så långt det behövs.

Petros Tsakiris vill inte kommentera Skatteverkets beslut då han själv inte har sett beslutet ännu.

Under hösten 2005 köptes Create in Europe upp av börsnoterade Know IT och utgör i dag grunden för koncernens verksamhet i södra Sverige.

Av Wivan-Kristina Sandberg

Två av grundarna till Lundaföretaget Create in Europe, Mikael Kretz och Petros Tsakiris, har upptaxerats med cirka 800.000 kronor vardera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.