torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Energiteknik i Sparbanksstiftelsens första riskkapitalsatsning

Sparbanksstiftelsen Skånes riskkapitalstiftelse gör sina första investeringar. Bland annat satsas tillsammans med Teknoseed i Lund sex miljoner kronor i Malmöföretaget Airec – där planen är en expansion som innebär femton nya jobb.

Sparbanksstiftelsen Skåne drog i fjol igång sin riskkapitalsatsning. Nu går stiftelsen också in i läkemedelsbolaget Adenovir i Helsingborg och Lundabaserade Emstone, som sysslar med hydraulisk sprängning. Dessa bolag får en respektive en halv miljon kronor. I Airec stoppar stiftelsen in tre miljoner kronor och därmed finns drygt tjugo miljoner kvar i kassan, som skapats av utdelning från Sparbanksstiftelsens aktier i Swedbank.

Airec grundades år 2000 av Malmöentreprenören Sven Persson. Bolaget sysslar med värmeväxlare och omsatte i fjol drygt sjutton miljoner kronor, med en vinst före skatt på knappt en halv miljon. Nu ska det satsas på försäljning utomlands, samtidigt som en egen tillverkningsenhet ska byggas upp på hemmaplan.

Framtiden ligger i en avancerad variant av plattvärmeväxlare, som är liten till storleken men extremt effektiv i energiprocesser i exempelvis motorer och pannor. Bland kunderna finns den amerikanska flygplanstillverkaren Eclipse Aviation.

— Vi är mogna för internationell expansion, främst i Europa men vi har även distributörer och partners i Asien, säger VD Sven Persson.

Airec säljer också mer traditionella värmeväxlare och torkare, till bland andra Electrolux och Getinge. Detta har finansierat utvecklingen av den kompakta, högeffektiva varianten. Fyra personer arbetar på bolaget som tidigare lagt ut all tillverkning externt.

— Vi ska bygga upp produktion i egen regi och öka antalet anställda till åtminstone tjugo om ett år. Vi ska ha kvar basen i Malmö, men exakt var produktionen ska ligga är inte klart. Det kommer dock att bli i Skåne, säger Sven Persson.

Av Kristian Svensson

Sparbanksstiftelsen Skånes riskkapitalstiftelse gör sina första investeringar. Bland annat satsas tillsammans med Teknoseed i Lund sex miljoner kronor i Malmöföretaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?