torsdag 7 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ICA satsar på digital reklam – stororder till ZetaDisplay

Malmöföretaget ZetaDisplay ska leverera tv-skärmar och teknik för digital reklamskyltning till ICA:s Kvantumbutiker. Ordern är bolagets största hittills och värd 50 miljoner kronor över fyra år.

ICA köper allt från skärmar till mjukvara, installation och drift av systemet för så kallad digital signage från ZetaDisplay. Framöver kommer reklamfilmerna som visas ute i butikerna landet över styras från Malmö, förklarar ZetaDisplays VD Mats Johansson.

— Vi har jobbat med ICA i tre års tid och har nu tecknat ett centralt avtal om att rulla ut ett helt nytt system. Installationen är en av de största i Europa, säger han till Rapidus.

Affären har stor ekonomisk betydelse för ZetaDisplay. Senaste året har bolaget gjort flera förvärv. För bara en månad sedan offentliggjordes köpet av finska Popcom. Mats Johansson uppger att omsättningen för 2007 uppgick till drygt 20 miljoner kronor proforma, alltså inklusive nya förvärv. Dock gick företaget med förlust. Enligt Johansson beror det på att verksamheten rustats för att klara ordrar som den från ICA.

ZetaDisplay grundades 2003 av Martin Gullberg, Mikael Öberg och Mats Johansson. Totalt finns cirka 230 aktieägare, varav det isländska riskkapitalbolaget Fons är en. Företaget har drygt 40 anställda. VD menar att affären med ICA kommer innebära nyanställningar, men vet inte exakt hur många.

Av Kristian Svensson

Malmöföretaget ZetaDisplay ska leverera tv-skärmar och teknik för digital reklamskyltning till ICA:s Kvantumbutiker. Ordern är bolagets största hittills och värd […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.