måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sigma säljer dansk dotter – bygger nytt konsultnätverk kring Öresund

Börsnoterade Sigma säljer 60 procent av sitt danska dotterbolag Connector A/S till Malmöbaserade Plan B, ett konsultbolag specialiserat på förändringsprocesser. Köpet är första steget i en Danmarksetablering för Plan B, som redan har tunga uppdrag för danska kunder med vindkraftbolaget Vestas i spetsen.

Samtidigt ska Plan B och Sigmabolaget iMål Projektledning arbeta under samma paraply i Sverige. Sammantaget har de 55 konsulter, varav tio i Danmark. Siktet är inställt på snabb tillväxt genom det nya samarbetet, där Plan B står för kunnande inom förändringsarbete och iMål för projektledning.

— På 2-3 års sikt tror jag vi är hundra anställda. Vi har basen i Öresundsregionen, men är inte begränsade till det utan jobbar redan i dag i hela Sverige och hela Danmark. Bland kunderna finns dessutom internationella företag i regionen, säger Ingela Sjölund som blir VD för Plan B i Danmark.

På sikt kan det också bli aktuellt att slå samman Plan B och Sigma iMål helt, om samarbetet fungerar bra. Att det inte är Sigma som köper Plan B ser Jakob Wester, vice VD för iMål Projektledning, som naturligt.

— Plan B är ett starkt varumärke inom förändringsledning. Eftersom Sigma främst uppfattas som en teknikkonsult har potentiella kunder ibland svårt att se vilken verksamhet vi har. Tillsammans med Plan B kan vi lättare få uppdrag som handlar om förändringsarbete och kommer högre upp i den beryktade värdekedjan, säger Jakob Wester.

Plan B drog igång vid årsskiftet 1999/2000 och bland grundarna finns en stark koppling till Kaospiloterna i Århus. Ingela Sjölund har varit styrelseordförande för utbildningen och var före starten av Plan B utvecklingschef i Helsingborgs kommunledning.

Av Thomas Frostberg

Börsnoterade Sigma säljer 60 procent av sitt danska dotterbolag Connector A/S till Malmöbaserade Plan B, ett konsultbolag specialiserat på förändringsprocesser. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.