måndag 5 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Norsk-danskt kapital till Hørsholmbolags immunstärkande svamp

Utvecklingsbolaget MediMush i forskarparken i Hørsholm norr om Köpenhamn har fått ett kapitaltillskott på 2,7 miljoner danska kronor. Pengarna kommer från DTU Innovation i Lyngby och den norska motsvarigheten Sarsia innovation, knutet till Bergens universitet.

I samband med kapitaltillförseln har bolaget också fått en ny VD, Hans Petter Danielsen med bakgrund inom bland annat Nycomed och som VD för det börsnoterade norska teknologiföretaget Natural. Danielsen bor i Bryssel och ska pendla till Danmark och Norge för arbetet med MediMush.

MediMush grundades 2002 med omkring en miljon kronor i kapital, främst från DTU Innovation. Verksamheten bygger på en metod för att genom fermentation utvinna immunstimulerande substanser ur svampar. Företagets första produkt blir ämnet lentinan ur svampen Lentinus edodes, mer känd som shiitake. Det finns forskning som tyder på att lentinan bland annat har effekt på cancer.

MediMushs produktionsteknologi ska ge bättre avkastning och en jämnare kvalitet på substansen än dagens metoder. Både teknologin och den variant av lentinan som utvinns har patentsökts i USA, Europa och delar av Asien. Uppskalning av produktionen pågår just nu vid en anläggning i Stavanger. Ämnet ska sedan marknadsföras som kosttillskott, men längre fram är företagets plan att gå in på läkemedelsmarknaden. Hans Petter Danielsen räknar med att marknadsföringen ska komma igång under hösten eller i början av nästa år.

MediMushs tidigare VD Bjørn Kristiansen blir nu forskningschef. Styrelseordförande är Knud Allermann, tidigare VD för forskarparken Symbion. De två tillsammans med Ib Schneider är grundare och delägare till bolaget.

Utvecklingsbolaget MediMush i forskarparken i Hørsholm norr om Köpenhamn har fått ett kapitaltillskott på 2,7 miljoner danska kronor. Pengarna kommer […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.