Nyligen fick Picology, mikro- och nanoteknikbolag i Lund, ett villkorslån på 400.000 kronor från Region Skåne och Teknikbrostiftelsen i Lund. Det låter inte som stora pengar, men ledningen för Picology räknar med att summan ska räcka för att ta ett projekt till kommersiell fas.
Det rör sig om en plastplatta kallad ISET-plattan, för upprening och analys av proteiner till betydligt lägre kostnad än med dagens teknik. Proteinanalys är av betydelse bland annat inom läkemedelstillverkning. En prototyp av plattan är under utveckling och Picology har slutit avtal med Mikroplast AB i Skara om tillverkning av plattan för mer storskaliga tester.
Inom ett år hoppas Thomas Laurell, en av Picologys grundare, att kommersialiseringsrätten till plattan ska utlicensieras till något större bioteknikföretag. Picologys arbete bygger på forskning vid Institutionen för elektrisk mätteknik, Lunds tekniska högskola. Bland plattans uppfinnare finns utöver Picologys forskare doktoranden i elektrisk mätteknik Simon Ekström.