Det unga utvecklingsbolaget Cognimatics i Lund, grundat av delvis samma personer som startade mjukvaruföretaget Decuma, har skrivit distributionsavtal med finska Open Bit.
Open Bits lösning bygger på att användare fritt kan skicka vidare en mjukvara från sin telefon direkt till en vän. Mottagaren måste dock aktivera mjukvaran genom att skicka en registreringskod till Open Bit, som debiterar en licensavgift via mobilräkningen.
Cognimatics första mjukvara, Face Warping, tillhör den lättsammare avdelningen och används för att förvränga ansikten i bilder tagna med kameratelefoner. Tanken med Open Bit-avtalet är att möjliggöra impulsköp direkt via telefonen. Därmed kommer mjukvarubolagen runt inköpströskeln som finns när kunden först måste lockas in på en sajt för att beställa nedladdning av mjukvara till sin telefon.
Cognimatics mjukvara bygger på avancerade matematiska beräkningar, som automatiskt upptäcker ansikten i bilder och förvränger dem med en humoristisk effekt. Bolaget har också en lösning klar där bilden skickas som ett MMS till en server och kommer tillbaka i några förvrängda varianter. Då krävs ingen extra mjukvara i telefonen, men i stället får användaren betala varje gång tjänsten används.
Planer finns också på mer nyttoinriktade mjukvaror baserade på samma teknik, kognitivt seende. Cognimatics har grundats av tre forskare vid Matematikcentrum vid Lunds universitet. Bolaget har bland annat fått finansiering från universitetets holdingbolag LUAB.