lördag 22 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya telekomuppdrag till Injectum i Helsingborg

Helsingborgsbyrån Injectum B2B Marketing har fått två nya kunder i telekombranschen – gigaAnt i Lund och dess moderbolag, finska Perloskoncernen. Uppdraget för gigaAnt gäller en ny webblösning samt produktlansering och informationsmaterial om bolagets antennlösningar för Bluetooth och w-lan. Dessutom har koncernhuvudkontoret i Helsingfors valt Injectum för kommunikation kring bolagets nya strategi. Perloskoncernens svenska dotterbolag, Perlos AB, har varit kund sedan byrån startade i höstas.

— Vi har varit igång sex månader och fått in sju nya kunder. Det ger oss full beläggning, säger Tomas Bäckefjord, VD på Injectum.

Trots det räknar han inte med att anställa fler personer den närmaste tiden, utan kommer i stället att lägga ut fler uppdrag externt.

Ytterligare en ny kund är Tetra Pak, som anlitat Injectum för internkommunikation kring ett globalt projekt rörande ”idea management”, hur idéer ska fångas upp och omvandlas till produktutveckling.

Dessutom har uppdragen för flera befintliga kunder utökats. Bland annat har Profilgruppen valt Injectum som huvudbyrå för marknadsföring, reklam och kommunikationsmaterial.

Helsingborgsbyrån Injectum B2B Marketing har fått två nya kunder i telekombranschen – gigaAnt i Lund och dess moderbolag, finska Perloskoncernen. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår