söndag 4 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gamla Amarin Development startar kliniska studier

WP Development i Malmö, tidigare Amarin Development, har kraftigt stärkts sedan de i oktober köptes upp av amerikanska Watson Pharmaceuticals. Malmöbolaget har i dagarna slutit avtal med kontraktsforskningsfirman Quintiles i Uppsala om tre kliniska studier av bolagets produkter, och lika många till planeras under 2004.

WP Development har utvecklat en formuleringsteknik som gör att läkemedelssubstanser långsamt utsöndras i kroppen. Från att ha behövt söka kunder för att överleva, har WP Development gått över till att vara ett så kallat “center of excellence” för sitt formuleringsområde inom Watson-koncernen. Det innebär enligt VD Stefan Ohlsson en betydligt större trygghet för bolaget, och en möjlighet att börja samarbeta med företag i regionen som tidigare varit konkurrenter.

De planerade studierna rör farmakokinetik; hur en läkemedelssubstans tas upp, fördelas och utsöndras. Det är de första farmakokinetiska studierna företaget låter utföra sedan 90-talet, eftersom man på senare år mest haft uppdragsgivare som skött det arbetet själva. Nu har Stefan Ohlsson dessutom fått signaler från moderbolaget i USA om att det i framtiden kan bli aktuellt att förlägga studier till Skandinavien också i fall när preparat utvecklats i andra delar av koncernen än WP Development.

Watson Pharmaceuticals är en av världens största generikaproducenter och stod enligt egna uppgifter för 20 procent av alla utskrivna mediciner i USA förra året.

WP Development i Malmö, tidigare Amarin Development, har kraftigt stärkts sedan de i oktober köptes upp av amerikanska Watson Pharmaceuticals. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.