måndag 5 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska ZGene i samarbete med svenska cancerforskare

Bioteknikföretaget ZGene i Lyngby har börjat samarbeta med en forskargrupp på institutionen för klinisk neurovetenskap vid Karolinska Institutet i Stockholm. I förra veckan resulterade samarbetet i en första patentansökan, på en metod för att förändra cancercellers egenskaper.

ZGenes forskare för i cancerceller in nya gener som kraftigt förstärker effekten av cellgifter och får cellen att begå självmord. Forskargruppen på KI som leds av professor Tomas Ekström arbetar med substanser som påverkar hur DNA ligger packat i cellen och vilka gener som är aktiva. De nya substanserna får bland annat cancercellerna att kommunicera med varandra och sprida celltoxiskt material. I det här fallet är tanken att cellerna ska sprida produkten av ZGenes självmordsgen.

— Vi träffades för första gången för några månader sedan, och nu har de här två uppfinningarna sammansmält, konstaterar Tomas Ekström.

Det är ZGene som äger rätten till det nya patentet, och företaget kommer att betala royalty till KI-forskarna vid en eventuell kommersialisering. ZGenes VD Zoran Gojkovic konstaterar att samarbetet fortfarande är i ett tidigt skede, men att man ser flera möjliga synergieffekter framöver.

ZGenes forskning har sina rötter i ett samarbetsprojekt mellan Danmarks Tekniske Universitet, Köpenhamns universitet och Roskilde universitet. Bolaget grundades 2001 av företagen NsGene och NeuroSearch tillsammans med privata investerare. I höstas fick ZGene in 15 miljoner danska kronor i nytt kapital från Symbion Capital I och Dansk Innovationsinvestering.

Bioteknikföretaget ZGene i Lyngby har börjat samarbeta med en forskargrupp på institutionen för klinisk neurovetenskap vid Karolinska Institutet i Stockholm. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.