Medicinteknikbolaget Alsensa i Köpenhamn får efter en lång kapitaljakt in fem miljoner danska kronor från danska och svenska investerare. Det är Malmöhus Invest, Øresund Healthcare Capital och innovationsmiljøn Teknologisk Innovation som går in med kapitalet.
Detta innebär ett nytt strategiskt samarbete, som Claus Andersson på Teknologisk Innovation hoppas ska leda till mer.
— Det blir en tvåfaslösning där vi tar den första perioden, med stor risk och mycket behov av styrning, och de övriga går in senare när bolaget ska ut på marknaden, säger Claus Andersson.
De fem miljonerna ska räcka till att ta Alsensas produkt All-Q-Test, ett hjälpmedel för allergitester, till marknaden. Enligt styrelseordförande Jørgen Thorball räknar man med att börja kommersialiseringen i år.
Bolaget är nära att sluta avtal med en internationell distributör och har ett färdigt avtal med en plasttillverkare som precis levererat en betaversion av produkten. Man söker en ny VD för att ersätta allergispecialisten och grundaren Steen Rønborg som istället ska bli forskningschef. Största ägare till bolaget är Rønborg med omkring 40 procent. De nya investerarna har tillsammans 25 procent, och resten ägs av övriga grundare och styrelse.