Ideonföretaget CellaVision har fått en order från USA värd 3,5 miljoner svenska kronor. Ordern gäller bolagets nya apparat för automatisk blodprovsanalys vid större sjukhuslaboratorier, DM96, och kommer från Sysmex America, som samtidigt blir exklusiv distributör på den amerikanska marknaden.
Sysmex är sedan tidigare CellaVisions viktigaste distributör och lade i december en rekordorder för den europeiska marknaden värd tio miljoner kronor. Delar av den beställningen är redan levererad och lyfte CellaVisions omsättning till omkring 16 miljoner kronor förra året. Det var ett par miljoner lägre än budgeterat, men en ökning jämfört med omsättningen 2002 på 13,7 miljoner.
I och med den nya beställningen har bolaget redan en orderstock på tio miljoner kronor för 2004. Leveranserna i USA förutsätter dock ett godkännande från den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA, något som väntas under april månad.
Just nu genomför CellaVision en nyemission för att få in 35 miljoner nya kronor. Teckningstiden pågår till den 16 januari och knappt halva emissionsbeloppet är garanterat av huvudägarna H&B Capital, Christer Fåhraeus, 3i och Metallica.