torsdag 8 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö blir bas för Speednames satsning i Sverige

IT-holdingbolaget Ascio Technologies i Köpenhamn planerar för fortsatt utländsk expansion. Ledningen tänker låta dotterbolaget Speednames satsning i Sverige, hittills med kontor i Malmö, växa ytterligare till att också omfatta ett kontor i Stockholm. Bara under det senaste året har bemanningen i Malmö fördubblats till 20 anställda.

— Därför riktar vi nu blickarna mot Stockholm. Vi planerar ett nytt kontor som led i den fortsatta tillväxten. Det är en naturlig utveckling för att bli störst i Sverige. Om vi öppnar kontoret i Stockholm redan i år vill jag inte avslöja i dagsläget, säger Ascios VD Mogens Nielsen.

Ascio, som är mest känt för dotterbolaget Speednames, har en omsättning på drygt 100 miljoner danska kronor. Bolaget levererar teknik och lösningar inom domänhantering, vilket bland annat omfattar global registrering, administration och övervakning av domännamn på internet. Ascio har ca 50.000 kunder, 130 anställda och dotterbolag även i Tyskland och Schweiz.

Under våren gick Jesper Balser, känd som en av männen bakom Danmarks senaste IT-succé, mjukvaruföretaget Navision, tillsammans med den tidigare Carnegie-direktören Niels Roth, in i styrelsen för Ascio med avsikten att sätta fart på bolagets utländska expansion.

Planerna för Sverige är ett led i den processen, som också omfattar en börsnotering och möjliga köp av konkurrenter.

Styrelseordförande i Ascio är Frank Ewald, partner i riskkapitalbolaget IVS (Internet Ventures Scandinavia), som är en av de tre stora investerarna i Ascio.

IT-holdingbolaget Ascio Technologies i Köpenhamn planerar för fortsatt utländsk expansion. Ledningen tänker låta dotterbolaget Speednames satsning i Sverige, hittills med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.