lördag 28 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolag i säljsamarbete med IBM Life Sciences

Bioinformatikföretaget Stricent AB i Lund tecknar samarbetsavtal med datorjätten IBM. IBM Life Sciences och Stricent ska tillsammans marknadsföra och sälja Stricents verktyg Trial-on-Line inom Norden.

— Vi ska göra upp gemensamma säljplaner i nästa vecka. Det här betyder mycket för oss på Stricent. Det legitimerar oss förstås att arbeta med IBM, säger VD Jerker Ringström.

Stricent får genom IBM Life Sciences tillgång till en långt större marknadsföringsapparat än man själv skulle haft råd till.

Trial-on-Line är en mjukvara för datainsamling vid kliniska prövningar och har börjat marknadsföras i liten skala de senaste månaderna. Stricent för diskussioner med ytterligare några möjliga samarbetspartner. Version 3.0 av Trial-on-Line, som kommer att fungera både med Oracles databaser och IBM:s system DB2, ska vara färdig i mitten av oktober.

Abiocess, Stricents andra mjukvaruprodukt som lagrar information under utvecklingen av ett läkemedel, har också kommit ut på marknaden i och med att tre olika kunder tecknat kontrakt med Stricent. En av dem är det australiensiska läkemedelsbolaget Pharmaxis.

Bioinformatikföretaget Stricent AB i Lund tecknar samarbetsavtal med datorjätten IBM. IBM Life Sciences och Stricent ska tillsammans marknadsföra och sälja […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.