Ett förslag till nya skatteregler för pendlare i Öresundsregionen ligger klart, erfar Rapidus. Det har förhandlats fram mellan tjänstemän på det svenska finansdepartementet och det danska skatteministeriet och blev enligt uppgift klart redan före sommaren.
På grund av semestrar har förslaget ännu inte kunnat förankras politiskt och nu befinner sig Sveriges finansminister Bosse Ringholm mitt uppe i den svenska EMU-valkampanjen. Förhoppningen är att det inte ska dröja ända till efter folkomröstningen den 14 september, utan att han ska ta sig tid att lyssna på tjänstemännen redan denna eller nästa vecka, uppger en av Rapidus källor med insyn i skatteförhandlingarna. Dessutom ska de ansvariga ministrarna för Öresundssamarbetet hinna ge sin syn på saken.
Uppgifterna om ett färdigt förslag bekräftas av flera centralt placerade personer, men ingen vill kommentera det officiellt eller gå in på några detaljer för att inte äventyra den politiska process som återstår. Förslaget beskrivs som byggt kring en minsta gemensamma nämnare, utifrån vilken länderna kunnat enas om en väg framåt. Många tidigare problem sägs vara lösta i det framförhandlade förslaget och endast detaljer återstår, förutsatt att ansvariga ministrar ger klartecken för modellen.
Om tjänstemännen får godkänt från politiskt håll går arbetet vidare med att ta fram ett slutgiltigt avtal mellan länderna. När detta skrivits på måste regeringarna ta fram en proposition som ska godkännas av riksdagen i Sverige och folketinget i Danmark. Det är högst osäkert om hela denna process hinns med i höst, så att de nya skattereglerna kan börja gälla från årsskiftet.
Dessutom uppges Sveriges nordiska samarbetsminister Berit Andnor vilja förankra de nya skattereglerna med övriga nordiska länder, så att inte nya problem uppstår i andra gränsregioner. Tillfälle finns redan nu i veckan då de nordiska samarbetsministrarna träffas i Östersund för överläggningar. Där kommer Poul Schlüter, utsedd av den svenska regeringen till särskild barriärbekämpare under Sveriges ordförandeskap i Nordiska Ministerrådet, att rapportera vilka framsteg han gjort.
Redan i dag samlas de nordiska social- och hälsoministrarna i Karlskrona. Sverige representeras av samtliga tre ministrar i socialdepartementet: Lars Engqvist, Berit Andnor och Morgan Johansson. Där väntas de skriva under en nordisk konvention som sägs lösa många av gränspendlarnas problem på socialförsäkringsområdet, enligt uppgifter till Rapidus.