onsdag 14 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

PartnerTech i Malmö förbereder storförvärv

Börsnoterade PartnerTech, med huvudkontor i Malmö, siktar på att köpa BEVE Electronics, kontraktstillverkare med inriktning på elektronikkomponenter och system. Köpet väntas öka PartnerTechs omsättning med i storleksordningen 200 miljoner svenska kronor, främst inom affärsområdet telekom. Dessutom bidrar det positivt till bolagets resultat.

BEVE Electronics har 170 medarbetare i Borås, efter ett omfattande besparingsprogram. Bolaget genomgår just nu en företagsrekonstruktion och än så länge har PartnerTech bara skrivit en avsiktsförklaring med ägaren, Mitec Telecom Inc. i Kanada. Köpet är villkorat en noggrannare granskning av BEVE och att en ackordsuppgörelse godkänns.

En väsentlig del av det bantade BEVE Electronics kunder finns inom försvarsindustrin, vilket gör bolaget mindre känsligt för svängningarna i telekombranschen. Köpet ska betalas kontant, men summan är än så länge hemlig.

— Vi har skrivit ett Letter of Intent och indikerat en prisnivå. Det är ingen större summa, men jag vill inte gå in på det i detalj, säger PartnerTechs finansdirektör Jonas Arkestad.

PartnerTech är kontraktstillverkare av produkter inom telekom, IT, verkstadsindustri och medicinteknik. Bolaget omsatte förra året 1,3 miljarder svenska kronor och har 1.200 anställda.

Börsnoterade PartnerTech, med huvudkontor i Malmö, siktar på att köpa BEVE Electronics, kontraktstillverkare med inriktning på elektronikkomponenter och system. Köpet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.