onsdag 14 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Brimstone anställer marknadschef från reklamvärlden

Magnus Nord blir marknadschef på mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö. Han kommer närmast från VD-posten på Smith Reklambyrå i Malmö, där Brimstone var en av kunderna.

— Jag har varit med och tagit fram konceptet för Brimstones reklam och känner företaget väl, säger Magnus Nord, som även arbetat med kunder som MalacoLeaf, Gleerups utbildning, Scan Coin och Scalado.

Brimstone utvecklar och säljer mjukvaror för omvärldsanalys, kundrelationer och publiceringsverktyg för webbsidor. Bland ägarna finns affärsmännen Dan Olofsson och Bo Håkansson.

Magnus Nord blir marknadschef på mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö. Han kommer närmast från VD-posten på Smith Reklambyrå i Malmö, där […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.