måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Brimstone anställer marknadschef från reklamvärlden

Magnus Nord blir marknadschef på mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö. Han kommer närmast från VD-posten på Smith Reklambyrå i Malmö, där Brimstone var en av kunderna.

— Jag har varit med och tagit fram konceptet för Brimstones reklam och känner företaget väl, säger Magnus Nord, som även arbetat med kunder som MalacoLeaf, Gleerups utbildning, Scan Coin och Scalado.

Brimstone utvecklar och säljer mjukvaror för omvärldsanalys, kundrelationer och publiceringsverktyg för webbsidor. Bland ägarna finns affärsmännen Dan Olofsson och Bo Håkansson.

Magnus Nord blir marknadschef på mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö. Han kommer närmast från VD-posten på Smith Reklambyrå i Malmö, där […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.