torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mathiesen på roadshow i Köpenhamn med brittiskt IT-bolag

Brittiska ComMedica Ltd., som utvecklar lösningar för elektroniska patientjournaler, har anlitat förre 2M-chefen Michael Mathiesen som rådgivare. På torsdag och fredag besöker bolaget Köpenhamn och Stockholm för att leta investerare och skandinaviska partnerföretag. Dessutom inleds nu bearbetningen av den danska och svenska marknaden.

— ComMedica har utvecklat ett jättesystem för elektronisk patientinformation. Det innebär stor potential, både för sjukvården och för andra företag som utvecklar IT-lösningar till hälsosektorn, säger Michael Mathiesen.

Problemet för mindre utvecklingsbolag är annars att sjukvårdssystemen fortfarande befinner sig på stenåldersnivå, menar Mathiesen. Det behövs en grundläggande IT-infrastruktur som nya program kan utvecklas mot och sedan bara kopplas på. En nationell eller skandinavisk standard skulle underlätta för många utvecklingsbolag i Öresundsregionen.

— Det finns många små spännande projekt, men de har oerhört svårt att nå kritisk massa eftersom det saknas ett system att ansluta sig till, säger Mathiesen.

ComMedica bygger på över tio års forskning vid Imperial College i London, en av Europas största medicinska fakulteter. Bolaget knoppades av under år 2000 och sålde sitt första system under slutet av förra året.

Mjukvaran, som är webbaserad och plattformsoberoende, används i dag inom sjukvården i Storbritannien, USA och Saudiarabien. Förutom text kan de elektroniska journalerna innehålla till exempel patientens röntgenbilder och ultraljudsfilmer.

Brittiska ComMedica Ltd., som utvecklar lösningar för elektroniska patientjournaler, har anlitat förre 2M-chefen Michael Mathiesen som rådgivare. På torsdag och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Enorama tvingas fylla på kassa igen

    First North-bolaget Enorama Pharmas kassa sinar ännu en gång. Nyemissionen tidigare i år blev inte fulltecknad och för andra gången på kort tid tvingas bolaget fylla på. Så mycket får bolaget in den här gången och så ska pengarna användas.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.