måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Malmöföretag vill coacha småföretagare i karriären

Malmöbolaget Adaptive Life Design ägnar sig åt karriärplanering eller coaching. Verksamheten startades i början av året och har byggts upp under våren. Uppdragen har så här långt bland annat omfattat karriärplanering för tidigare Ericssonanställda. Nu vill man också ägna sig åt entreprenörer och egna företagare.

— Det är en viktig kundgrupp som vi försöker nå fram till. Vem pratar de med? Ofta rusar de bara på, säger Bernie Selmerhagen, grundare av företaget tillsammans med Christina Lagnelius, som jobbat med karriärfrågor i ett tiotal år.

Ett uppdrag som personlig coach pågår normalt i tre till fyra månader med regelbundna möten. Inledningsvis görs en analys av drivkrafter och karriärsinriktning, baserat på en modell som tagits fram av forskare i Lund och USA.

Under hösten kör Adaptive Life Design även två kurser hos Folkuniversitetet i karriärplanering samt avskeds- och utvecklingssamtal.

Malmöbolaget Adaptive Life Design ägnar sig åt karriärplanering eller coaching. Verksamheten startades i början av året och har byggts upp […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.