tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mitra i Lund letar nya miljoner för fortsatt cancerforskning

Mitra Medical Technology AB på Ideon i Lund ska till hösten ta in 30 miljoner svenska kronor. Emissionen riktar sig i första hand till nuvarande ägare, bland andra Inter IKEA, InnovationsKapital och Bure. Ett fåtal nya institutionella ägare kommer att bjudas in till emissionen, uppger bolagets VD Bengt E. B. Sandberg.

Kapitaltillskottet ska i första hand användas till att slutföra den kliniska prövningen av företagets behandlingskoncept mot cancer. Metoden går ut på att skydda patienterna från de biverkningar som idag hindrar läkarna från att använda högre doser och därmed effektivare behandling. Studien ska leda till att få Mitras behandlingssystem godkänt för försäljning inom EU. Övriga delar i Mitras blodbehandlingssystem är tidigare godkända i Europa.

En nyhet är också att Mitra fått svenska Läkemedelsverkets tillstånd för klinisk prövning av en ny cancermedicin bestående av modifierade antikroppar som är riktade mot cancerceller och som ska användas tillsammans med Mitras system. Företaget hoppas att inom 2-3 år ha ingått samarbetsavtal med ett stort, internationellt läkemedelsföretag som kan sköta kommersialiseringen och marknadsföringen av Mitras produkter och behandlingssystem.

Företaget har anställt en medicinsk chef. Det är läkaren Göran Lindquist, en av grundarna av Svenska Cityklinikerna AB som nu förstärker organisationen inför de kliniska prövningarna.

Mitra har vuxit ur sina gamla lokaler på Ideon och flyttar till nya, cirka 400 kvadratmeter stora lokaler i det nya huset Beta 6 på Ideon.

För ett år sedan planerade Mitra att ta upp diskussioner med amerikanska FDA för att klarlägga klassificeringen av Mitras produkter i USA. Detta arbete kommer att intensifieras det kommande året.

Mitra Medical Technology AB på Ideon i Lund ska till hösten ta in 30 miljoner svenska kronor. Emissionen riktar sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.