onsdag 27 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Acinta i Valby söker nytt kapital till marknadsföring

Valbyföretaget Acinta utanför Köpenhamn söker i storleksordningen tio miljoner danska kronor i en andra finansieringsrunda. Bolaget har kapital för att klara en organisk tillväxt efter att Vækstfonden och en samling affärsänglar under namnet North Venture Partners tidigare investerat en hemlig summa.

— Nu behöver vi pengar till marknadsföring och fortsatt produktutveckling. Sedan behöver vi kapital till en internationalisering, säger VD Steen Thomsen.

Sökandet riktas utanför Danmarks gränser och senare i april åker bolaget till Stockholm för en matchmaking arrangerad av Connect Nordica.

Acintas mjukvara för business intelligence (BI) gör det möjligt att gå in direkt i affärssystem och kunddatabaser och göra analyser, utan att första behöva lägga över informationen i en separat databas för sökningar och analys.

Fakta om Acinta:

Bolaget grundades i februari förra året och började sälja sin produkt i september. Hittills har man fyra kunder, men målet är att i framtiden sälja lösningen som standardmodul till större system.

I dag är Aston Naviteam en av återförsäljarna i Danmark och Acinta finns med bland de företag Navision Danmark rekommenderar för BI-lösningar.

Lösningen för att sammanställa informationen, utan att flytta några uppgifter har patentsökts. Ett forskningssamarbete finns också med Aalborg Universitet kring att automatiskt synkronisera informationen i olika databaser.

Valbyföretaget Acinta utanför Köpenhamn söker i storleksordningen tio miljoner danska kronor i en andra finansieringsrunda. Bolaget har kapital för att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad