onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…liksom Lasercad i Malmö

Även Andante-ägda Lasercad AB med 20 anställda i främst Malmö och Stockholm och med mindre kontor i Köpenhamn och Göteborg har gått i konkurs. Konkursen beror bland annat på utvecklingen inom byggindustrin.

— De har inte klarat att sälja de volymer som krävs för att finnas kvar på marknaden. En rekonstruktion skulle vara allt för kostsam, säger Mats Nilsson, VD för Andante.

Lasercad grundades redan 1987 med målet att bli ledande inom CAD och 3D. En kraftig expansion inleddes för några år sedan, men i somras tvingades bolaget genomföra ett omfattande besparingsprogram. Verksamheten fokuserades på försäljning av programvaran Archicad, som Lasercad haft distributionsrätten för i Sverige. Antalet anställda mer än halverades från 45 till 20, men det räckte alltså inte.

Även Andante-ägda Lasercad AB med 20 anställda i främst Malmö och Stockholm och med mindre kontor i Köpenhamn och Göteborg […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.