onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dahlqvist lämnar Sjätte AP-fonden för Capman i Köpenhamn…

Jan Dahlqvist, chef för den södra regionens verksamhet inom Sjätte AP-fonden, lämnar sin befattning för att bli investment director hos finska CapMan, en av Nordens största aktörer på riskkapitalmarknaden.

Dahlqvist får sin stationering på Østerbro i Köpenhamn hos Capmans nyetablerade verksamhet där och får ansvaret för investeringar i sydsvenska bolag. Han ska operera med både Köpenhamn och Malmö som bas.

CapMan har idag sex anställda i Köpenhamn. Företaget fusionerade förra året med danska Nordic Private Equity Group och alldeles nyligen med svenska Swedestart. CapMan är en mycket stor kapitalaktör med 13 olika fonder som förvaltar cirka 12 miljarder, mätt i SEK. Företaget agerar både som majoritetsägare och delägande riskkapitalbolag och satsar främst i bolag inom IT, telekommunikation, media och medicin/hälsa. CapMans managementbolag är noterat på Helsingforsbörsen. Stora institutioner har satsat kapital i CapMans olika fonder.

Band med Sjätte AP-fonden finns sedan tidigare genom att fonden har satsat 600 miljoner kronor i en av CapMans fonder.

Jan Dahlqvist, chef för den södra regionens verksamhet inom Sjätte AP-fonden, lämnar sin befattning för att bli investment director hos […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.