fredag 21 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Decuma öppnar kontor i Japan

Decuma på Ideon i Lund öppnar den här veckan kontor i Tokyo och inleder en kraftfull satsning på den japanska marknaden. Under veckan görs en PR-satsning tillsammans med Exportrådet och svenska ambassaden i Tokyo.

— Vi har en Japanstrategi där vi plötsligt blir globala, eftersom de japanska varumärkena finns i hela världen, säger Roger Larsson, VD för Decuma.

Decuma utvecklar en mjukvara för tolkning av handskrift i bland annat handdatorer och mobiltelefoner. Sedan tidigare använder japanska Casio mjukvaran i en handdator på den amerikanska marknaden. I förra veckan blev det klart att Hewlett-Packard Japan lanserar en handdator med Decumas teknik för tolkning av japansk skrift.

Kontoret i Japan är ett säljkontor och bemannas av en japanska som i dag jobbar vid kontoret i Lund.

Största ägare i Decuma är riskkapitalbolagen Visionalis i Lund, börsnoterade Olicom i Köpenhamn och Volito Innovation i Malmö.

Decuma på Ideon i Lund öppnar den här veckan kontor i Tokyo och inleder en kraftfull satsning på den japanska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår