onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Readsoft får nytt avtal från global finansaktör

Helsingborgsföretaget ReadSoft fortsätter att växa hos australiensiska Computershare, en viktig kund inom finanssektorn.

Computershare, som kan liknas vid svenska Värdepapperscentralen och sköter värdepappershantering åt 7.500 företag runt om i världen, köper fler licenser för Readsofts programvara Forms till ett värde av 1,5 miljoner. En snittorder hos Readsoft ligger kring 400.000 kronor.

Sedan tidigare har Computershare köpt programvaror från Readsoft för sju miljoner. Det nya avtalet gäller användning i USA, Kanada, Storbritannien och Sydafrika. Readsofts informationschef Olof Engvall flaggar dessutom för ytterligare uppdrag från samma kund.

— Det började med en order på 1,5 miljoner, men Computershare hittar hela tiden nya användningsområden och finns i nio länder. Så summan kommer att växa.

Forms läser in blanketter, tolkar det som skrivits och för över det till ett datasystem.

Helsingborgsföretaget ReadSoft fortsätter att växa hos australiensiska Computershare, en viktig kund inom finanssektorn. Computershare, som kan liknas vid svenska Värdepapperscentralen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.