onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Blekingeföretag söker nya miljoner för teknik till mobila opinioner

Wireless Opinion, med huvudkontor i Telecom City i Karlskrona, ska under hösten ta in nytt kapital för att säkra den fortsatta utvecklingen av tekniska lösningar för mobila marknads- och opinionsundersökningar.

För ett halvår sedan satsade riskkapitalbolaget BrainHeart Capital 20 miljoner svenska kronor i Wireless Opinion. Nu ska ungefär lika mycket till hämtas in från befintliga aktieägare, där även Starthouse ingår.

Hittills har Wireless Opinion både utvecklat tekniken och utfört undersökningar via SMS, WAP och handdatorer. Till exempel har man intervjuat mobilabonnenter i Grekland och WAP-användare i Singapore, uppger VD Lena Vogelius.

I fortsättningen ska verksamheten däremot inriktas på utvecklingsarbete för att sälja tekniken som ASP-tjänster till undersökningsinstitut. En ny programversion lanseras inom kort där kunderna får möjlighet att sköta en större del av undersökningsarbetet själva.

Wireless Opinion grundades 1999 av personer från undersökningsföretagen Sifo och Svenska Gallup. I dag har bolaget 27 anställda.

Wireless Opinion, med huvudkontor i Telecom City i Karlskrona, ska under hösten ta in nytt kapital för att säkra den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.