onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jolife i Lund tar in ytterligare kapital redan i höst

Det företag som tecknade sig för 1.200 aktier i Lundaföretaget Jolifes nyemission tidigare i vår fullföljde aldrig sin accept.

— Det var oerhört snopet men det ändrar inte vår strategi, säger Jolifes VD Lennart Sjölund.

Nyemissionen omfattade 2.500 aktier till teckningskursen 3.500 svenska kronor per aktie och gjordes som ett private placement.

Eftersom Jolife nu inte fick in de pengar man räknat med kommer företaget att gå ut med ännu en nyemission i november eller december. Minst 12 miljoner vill man ha in.

Jolife har tillverkat en mekanisk hjärtmassageapparat som ska användas vid akut hjärtstillestånd. Tillverkningen av apparaten, som fått namnet Lucas, har börjat och försäljningen inleds i juli eller augusti. Lucas ska marknadsföras över hela världen.

— Intresset är mycket stort, säger Lennart Sjölund.

Det företag som tecknade sig för 1.200 aktier i Lundaföretaget Jolifes nyemission tidigare i vår fullföljde aldrig sin accept. — […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.