onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gambros forskningsdirektör in i CellaVisions styrelse

Leif Smeby, forskningsdirektör på börsnoterade medicinteknikföretaget Gambro, är ny styrelseledamot i Ideonföretaget CellaVision.

— Han har lång erfarenhet från den medicintekniska branschen, från produktutveckling till lansering av en kommersiell produkt, säger Yvonne Mårtensson, VD för CellaVision.

Övriga styrelseledamöter är ordförande Hans Harvig från Centrecourt, grundaren Christer Fåhraeus, Christer Nilsson, VD för Atle Ventures, Lars Gatenbeck från H&B Capital, Peter Benson, VD för Optovent, och Christer Pettersson från Förvaltnings AB Metallica.

CellaVision har utvecklat en produkt som räknar och genom bildanalys automatiskt klassificerar vita och röda blodkroppar i ett blodprov. Bolaget planerar en börsnotering under året.

De fyra största ägarna i CellaVision, med nära 60 procent av aktierna, är H&B Capital, grundaren Christer Fåhraeus, Atle Företagskapital Kompanjonfond KB och Förvaltnings AB Metallica.

Leif Smeby, forskningsdirektör på börsnoterade medicinteknikföretaget Gambro, är ny styrelseledamot i Ideonföretaget CellaVision. — Han har lång erfarenhet från den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.