lördag 28 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danish Probe in på svenska e-learningmarknaden

E-learningföretaget Danish Probe etablerar sig under våren i Sverige med dotterbolag och söker nu partners för att komma in på den svenska marknaden. Samtidigt expanderar företaget till Norge, Tyskland och Benelux-länderna, uppger den nytillträdde VD:n Torben Andersen som rekryterats från Microsoft i Danmark där han ansvarat för dotcom-aktiviteterna.

Danish Probe har utvecklat och säljer e-learningplattformen ABC Academy 2000 för Windows-miljö. Produkten har fått pris på Comdex i kategorin ”Best NT & BackOffice Product”.

De partners företaget söker är såväl innehållsleverantörer av utbildning som konsulter och systemintegrerare.

Sedan tidigare finns partneravtal i Danmark, Storbritannien och Japan. Företaget har tio anställda i Köpenhamn. Hos partnerföretagen jobbar ytterligare 15 personer med Danish Probes produkt, framför allt i Japan. Damgaard är en av kunderna och använder ABC Academy 2000 för att utbilda sina 4.000 partners.

Liksom många andra e-learningföretag tror Torben Andersen att det verkliga genombrottet för e-learning ska komma under år 2001.

— Samhällets krav på vidareutbildning ökar. Det finns många utbildningsföretag som har byggt sina egna plattformar, men frågan är om de i framtiden ska fokusera på utbildning, där de har sin skicklighet, eller på att utveckla nya plattformar, säger han.

Riskkapitalfonden Slottsbacken äger 20 procent av aktierna i Danish Probe, som visade ett litet överskott under förra året. Torben Andersen räknar med att företaget ska fortsätta växa med lönsamhet och därför inte behöver mer kapital för närvarande. En större satsning på den amerikanska marknaden är det enda som skulle kunna ändra på kapitalbehovet, menar han.

E-learningföretaget Danish Probe etablerar sig under våren i Sverige med dotterbolag och söker nu partners för att komma in på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.