lördag 4 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

55 miljoner dollar till 2M Invest-företaget Catenas

Riskkapitalbolaget 2M Invest satsar ytterligare 10 miljoner dollar i konsultföretaget Catenas, som siktar på att bli ett globalt andra generationens konsultföretag inom e-business, i utrymmet mellan webbkonsulterna och de traditionella managementkonsulterna.

Investeringen görs tillsammans med danska, asiatiska och amerikanska investerare. Den sammanlagda investeringen uppgår till 54,7 miljoner dollar.

2M Invest äger efter emissionen 53 procent av aktierna i Catenas, mot tidigare 88 procent. Catenas grundades under våren 2000 och har hittills investerat i åtta internationella företag.

Detta är 2M Invests andra större investering på kort tid. I förra veckan köpte 2M Invest det finsk/svenska riskkapitalbolaget Menire Advisors, med 16 portföljbolag, för 40 miljoner danska kronor.

2M Invest är grundat av Danmarks mest välkända riskkapitalist inom IT, Michael Mathiesen.

Riskkapitalbolaget 2M Invest satsar ytterligare 10 miljoner dollar i konsultföretaget Catenas, som siktar på att bli ett globalt andra generationens […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.