onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska Orifarm flyttar från Stockholm till Malmö

Det danska läkemedelsföretaget Orifarm A/S flyttar under våren sitt svenska huvudkontor från Lidingö i Stockholmsområdet till Malmö. Orsaken är Öresundsbron.

— Det tar oss bara 2,5 timmar att köra bil från Odense till Malmö, säger direktör Anders Björnbo.

Orifarm arbetar med parallellimport av läkemedel. Den svenska marknaden har blivit allt viktigare och svarar nu för en större del av omsättningen än den danska.

Orifarm A/S är ett av Danmarks snabbast växande företag. Det grundades 1995 av Hans och Birgitte Bögh-Sörensen i Odense på Fyn. Det senaste året omsatte Orifarm 900 miljoner danska kronor och hade 200 anställda. Orifarm har de senaste två åren vunnit Gazelle-tävlingen om snabbast växande företag på Fyn och placerade sig dessutom på 19:e plats i hela Danmark förra året.

Huvudkontoret för svenska Orifarm AB är ett försäljningskontor med cirka fem anställda. Inför flytten till Malmö – exakt datum är inte bestämt – har en ny VD tillsatts. Han heter Fredrik Persson och har tidigare arbetat för AstraZeneca i England.

Det danska läkemedelsföretaget Orifarm A/S flyttar under våren sitt svenska huvudkontor från Lidingö i Stockholmsområdet till Malmö. Orsaken är Öresundsbron. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.