söndag 5 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk teknik mot håravfall vid cancerbehandling lanseras i USA

Lundaföretaget Dignitana AB vill få in nytt kapital – i storleksordningen fem miljoner svenska kronor – och ny kompetens i företaget för att aktivera marknadsföringen i bland annat USA.

Dignitana har utvecklat ett helt nytt system för kylning av hårbotten vid cytostatikabehandling. Kylningen motverkar håravfall.

Cancerpatienter som får cytostatikabehandling upplever vanligen håravfallet som mycket traumatiskt. Det vet Yvonne Olofsson efter många år som sköterska på canceravdelningar. Hon är en av ägarna till Dignitana och idégivare till företagets produkt DigniCap, en patenterad kylmössa som patienten har på sig i samband med cytostatikabehandlingen.

Mössan innehåller kylkretsar som kyler hårbotten. Vid 3-5 grader dras hårsäckarna ihop och cytostatikan kan inte påverka håret. Studier vid onkologiska klinikerna i Lund och Umeå visar på mycket goda resultat.

De andra större ägarna är dansken John Kern, som konstruerat DigniCaps digitala styr- och reglersystem, och riskkapitalbolaget TeknoSeed i Lund som för ett år sedan gick in med fem miljoner svenska kronor i bolaget och i dag äger en dryg tredjedel av aktierna.

I höst har de första sju maskinerna, som tillverkas i Danmark, levererats till svenska sjukhus. Efter årsskiftet ska marknadsföringen av DigniCap aktiveras, bland annat i USA där till exempel Johns Hopkins i Maryland är intresserat. Förfrågningar finns också från Tyskland och Frankrike.

Lundaföretaget Dignitana AB vill få in nytt kapital – i storleksordningen fem miljoner svenska kronor – och ny kompetens i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.