måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fortsatt stort intresse för Venture Cup inför etapp tre

Tre av fem deltagare i andra etappen av affärsplanstävlingen Venture Cup Öresund planerar att vara med även i den tredje och avgörande etappen där 200.000 danska kronor är förstapriset.

Siffran är hög både i jämförelse med tidigare finaler i Sverige och med tanke på att det är första gången tävlingen arrangeras i Öresundsregionen.

I finalen av etapp två fanns det bara danska bidrag bland vinnarna, men inför slutspurten ser förutsättningarna annorlunda ut. En enkät bland de deltagande lagen visar nämligen att två av tre svenska tävlande redan är klara med sina affärsplaner. Samtidigt svarar nära 90 procent av de danska deltagarna att de har arbete kvar innan deras affärsplaner är klara.

Det höga deltagandet i finalen ger förhoppningar för framtiden. Enkäten visar att 45 nya företag kan komma att startas i Öresundsregionen, varav 30 på den danska sidan och 15 på den svenska. Totalt kan det bidra till skapandet av 400 nya arbetstillfällen i regionen, förutsatt att omkring 160 miljoner svenska kronor kan lockas fram ur riskkapitalisternas plånböcker.

De tävlande entreprenörerna anger tillgången på kompetent arbetskraft, närheten till Europa samt fokuseringen på regionen som några viktiga anledningar till att etablera företag just här.

Deadline för etapp tre är 2 oktober och vinnarna koras i Börssalen i Köpenhamn 26 oktober.

Tre av fem deltagare i andra etappen av affärsplanstävlingen Venture Cup Öresund planerar att vara med även i den tredje […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.