tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Portfactory.com satsar på sport-sajt

WorldClassSport är en ny Internettjänst från portalfabrikören Portfactory.com A/S i Hvidovre utanför Köpenhamn.

Portfactory.com utvecklar normalt branschinriktade B2B-portaler (business to business), men har nu även satsat på en portal för den sportintresserade allmänheten.

Lanseringen av WorldClassSport skedde lagom till fotbolls-EM. På sajten finns nyheter, matchresultat med mera. Mot en mindre avgift kan man även få SMS-meddelanden med matchresultaten, kommentarer och hälsningar från det danska laget.

Tanken är att WorldClassSport ska utökas med fler sportgrenar, vilket kanske är tur med tanke på att fotbolls-EM inte gått särskilt bra för varken Danmark eller Sverige.

Tour de France och OS i Australien är två av de större arrangemang som väntar längre fram.

WorldClassSport är en ny Internettjänst från portalfabrikören Portfactory.com A/S i Hvidovre utanför Köpenhamn. Portfactory.com utvecklar normalt branschinriktade B2B-portaler (business to […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.