tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sigma köper engelska Teleca

IT-konsulten Sigma i Malmö köper det engelska konsultbolaget Teleca, som är verksamt inom mjukvaruutveckling för trådlösa system som Bluetooth och WAP. Bland Telecas kunder finns Psion, Siemens, Sony, Hewlett-Packard, One2One och Vodafone.

I och med köpet tillförs Sigma 130 anställda. Teleca beräknas i år ha en omsättning på 150 miljoner kronor och ett resultat före skatt på 50 miljoner.

Sigmas ambition är att bli en av de ledande aktörerna i Europa inom wireless och inom två år räknar bolaget med att ha 600 konsulter som är verksamma inom området.

Affären innebär samtidigt att Sigma etablerar sig på en ny marknad. Företaget finns sedan tidigare i Irland, Norge, Danmark, Polen, Schweiz och Italien.

Sigmas omsättning var förra året nära 1,5 miljarder svenska kronor, vilket var en ökning med 65 procent jämfört med året före. Vinsten efter skatt var 72,6 miljoner kronor.

Aktien handlas på Stockholmsbörsens O-lista.

IT-konsulten Sigma i Malmö köper det engelska konsultbolaget Teleca, som är verksamt inom mjukvaruutveckling för trådlösa system som Bluetooth och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.