söndag 6 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Han tar över Baxter i Lund – ny dialysmaskin på gång

Niclas Jonasson tar över som ny platschef på Baxter i Lund, före detta Gambro, efter att Klas Arildsson rekryterats till en chefspost på Getinge. Niclas Jonasson fortsätter vid sidan av platschefsposten som ansvarig för produktionen av dialysmaskiner i både Italien och Lund.

Niclas Jonasson– Redan i dag är dialysmaskiner förknippat med sajten Lund, så på det sättet flyter de här rollerna ihop. Min uppgift som platschef blir att samordna och stärka sajten, både internt och externt. Vad gäller den operativa delen så kommer personalen fortfarande rapportera till linjechefer, säger Niclas Jonasson till Rapidus.

I dag arbetar ca 800 personer på Baxter i Lund, varav 250 med produktion och 250 med forskning och utveckling. Just nu pågår förberedelser för att sätta en ny dialysmaskin i produktion.

– Förutom det naturliga fokuset på produktion av maskiner och engångsprodukter för dialys har vi ett mycket stort fokus på forskning och utveckling i Lund. Vi har även andra viktiga, globala funktioner  här, såsom försäljning, marknadsföring, logistik och finans, säger Jonasson.

Sedan amerikanska Baxter köpte Gambro 2013 för fyra miljarder dollar (26.5 miljarder svenska kronor) har det skett en större personalnedskärning på Lundakontoret. I maj 2014 varslades 60 personer om uppsägning.

– Lund är en fortsatt viktig sajt för Baxter. Men man optimerar och förbättrar. Några produkter fasas in, medan andra fasas ut. När vi gick ut och varslade 2014 var det för att vi hade en utfasning av en produkt, säger Niclas Jonasson.

Vad har det skett för förändringar sedan Baxter tog över?

– På kvalitetssidan finns processer som ska integreras mer med Baxter. Det är väl i sin linda egentligen när det gäller sajtintegrationen, men det kommer hända en del under året, med HR-processer, labeling och distribution. Eftersom Baxter köpte Gambro så är det deras processer, men de har sysslat med ungefär samma produkter och har ungefär samma processer, säger Niclas Jonasson.

Gambro tillverkar produkter för njurdialys och har specialiserat sig på hemodialys och akut dialys som båda utförs på klinik. Akut dialys används när en patient drabbas av akut njursvikt. Baxter har innan uppköpet främst utvecklat dialysmetoder som utförs i patientens hem.

– Vi kompletterar varandra väldigt bra och kan tillsammans erbjuda patienter heltäckande njurvård både inom kronisk och akut njurvård. Det är klart att vi har processer som de är intresserade av, och jag skulle säga att de är väldigt lyhörda för att höra hur vi jobbar. Men det är onekligen så att mycket kommer gå in i det sättet som Baxter jobbar, säger Niclas Jonasson.

Gambro startade för femtio år sedan och äger i dag rättigheterna till fler än 1.800 patent och har produktionsanläggningar i nio länder.

Baxter är ett globalt medicinskt företag som utvecklar specialiserade behandlingsmetoder och läkemedel. Baxter har kontor och produktionsanläggningar i 100 länder, med huvudkontor i Deerfield utanför Chicago. Globalt har koncernen drygt 60.000 medarbetare. Försäljning var 15,3 miljarder dollar och FoU-investeringar var 1,2 miljarder dollar under 2013.

Hanna Sigeman

Niclas Jonasson tar över som ny platschef på Baxter i Lund, före detta Gambro, efter att Klas Arildsson rekryterats till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.