onsdag 19 februari 2025

inloggad som

Simris Alg väntar med notering – jagar kapital utanför börsen

|  ,
|  

Kosttillskottstillverkaren Simris Alg väljer att lägga börsplanerna på is. Istället siktar ledningen på att under våren ta in kapital från enskilda investerare och eventuella samarbetspartner för att kunna rusta upp sitt nuvarande växthus på 2.000 kvadratmeter utanför Simrishamn och bygga ytterligare ett från grunden.

Fredrika Gullfot− Jag tror absolut att en notering kan vara lämplig för oss men det vill vi inte göra förrän vi vet att vi kan visa upp riktiga försäljningssiffror. Det finns ju väldigt många förväntningsbolag som noterar sig, men det är ett race som vi inte känner att vi vill köra i nuläget, säger vd Fredrika Gullfot till Rapidus.

Den första finansieringsrundan väntas bli klar i slutet av januari och den andra i april eller maj. Hur mycket kapital det rör sig om är inte helt fastställt.

− Det är rätt stora pengar med tanke på att vi ska bygga nya växthus och odlingsmoduler. Så det är definitivt mer pengar än vad vi har tagit in hittills, säger Fredrika Gullfot.

Simris Alg tillverkar kosttillskottet omega 3 med odlade alger som råvara. Tidigare har bolaget fått in sammanlagt 26 miljoner kronor från privata investerare och från Innovationsbron, numera Almi. Vid en intervju med Rapidus förra hösten sa Fredrika Gullfot att hon då siktade på notering på First North-listan inom 1-2 år. Men längtan till börsen har alltså stillats sedan dess.

− Vi har väl sagt att i så fall blir det tidigast i slutet av 2015, när utbyggnaden är genomförd. Men notering är ju aldrig ett självändamål, säger Fredrika Gullfot.

Simris Alg kommer inom de närmaste månaderna nå butikshyllorna med sina omega 3-kapslar. Företaget har sedan ett år tillbaka haft algproduktionen i full gång, och från deras sida är produkterna klara. Nu inväntar de rätt läge att lansera och några sista förpackningsjusteringar.

I samband med lanseringen av kapslarna kommer även en annan, hemlig, produktserie att släppas.

− Vi har tittat på andra algprodukter också. Det är omega 3-produkterna som är vår huvudprodukt, och det andra har vi mest sett som en kul grej, säger vd Fredrika Gullfot.

Hanna Sigeman

Kosttillskottstillverkaren Simris Alg väljer att lägga börsplanerna på is. Istället siktar ledningen på att under våren ta in kapital från […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.


  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Opticept växlar upp

    Lundabolaget Opticepts största delägare, som även är största kund ,bidrar med finansiering till produktion av utrustning. Men Opticept ser genombrottet komma även för andra produktsegment och startar en kapitalrunda för att resa 80 miljoner kronor.

  • Hon blir Krinovas nya vd

    Finanskvinnan Ulrika Hasselgren tillträder som ny vd för Krinova Incubator & Science Park i början av januari. Hon kommer närmast från rollen som hållbarhetschef i Coeli-gruppen.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Internationellt i Skåne om framtidens mat

    Kristianstad-inkubatorn Krinova Incubator & Science Park slår på stort för framtidens mat med “Spot on Food”, en internationell konferens om framtidens livsmedel.

  • Nothing Fishy i Lejonkulan

    Rapidus podd Lejonkulan tar nya kliv och lanserar nu formatet vodd, det vill säga filmade intervjuer. I studion har vi denna gång Ola Secher som tillsammans med sin kollega Jared Christensen är grundare av matföretaget Nothing Fishy.