Sigma Exallons VD Rolf Elmér blir ny chef för Carl Bro Energikonsult i Malmö med 280 medarbetare på nio platser i Sverige. Han tillträder sin nya befattning på fredag och blir då dotterbolagsdirektör inom den danska Carl Bro-koncernen med totalt 2.700 anställda.
Elmér efterträds av Jan Anderson, tidigare VD för den börsnoterade IT-konsulten RKS, som köpts upp av Sigmakoncernen. RKS verksamhet i södra regionen kommer att läggas samman med Sigma Exallon i ett bolag som omfattar cirka 180 anställda.
Carl Bro Energikonsult säljer tjänster inriktade på effektivisering av produktion, distribution och användning av energi. Bland kunderna finns Sydkraft, Vattenfall och flera kommunala energibolag.
Rolf Elmér kom till Sigma Exallon för två år sedan, efter en tid som vice VD för Malmöbolaget Absalon/Izodia. Han har en bakgrund som managementkonsult inom Accenture.