söndag 4 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och efterfrågan växer även från danska kunder

Flera av de svenska konsultbolagen ser även en ljusning i Danmark. Telekomkonsulten Cybercom rekryterar till exempel på båda sidor av Öresund. Även Enea räknar med flera danska uppdrag framöver, efter några motiga år.

— Under de tre senaste åren har vi knappt haft några uppdrag alls på den danska sidan. Men nu har det börjat lätta och vi förväntar oss att trenden blir allt tydligare framöver. Därför väljer vi att satsa på Danmark igen, säger Thomas Goréus, affärsområdeschef för Enea Öresund.

Under nedgången valde Enea, som utvecklar system för bland annat telekombranschen och industrin, att släppa försöken att skapa danska kunder, med motiveringen att bolaget lättare fick order i Sverige.

— Vårt varumärke är välkänt i Skåne, men inte i Danmark. Därför har det varit tuffare på den danska sidan. Nu har dock förutsättningarna förändrats och vi ser möjligheter att återigen bli större i Danmark, säger Thomas Goréus.

Han tillägger att det inom dansk industri finns många potentiella kunder, som har legat lågt under konjunkturnedgången, men nu börjar investera.

Flera av de svenska konsultbolagen ser även en ljusning i Danmark. Telekomkonsulten Cybercom rekryterar till exempel på båda sidor av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.